Roma’da Konaklayabileceğiniz En İdeal Bölgeler

İtalya tatilinizin muhtemelen ilk durağı olacak güzeller güzeli Roma şehrinde kalacağınız yer, Roma seyahatinizden alacağınız keyif konusunda en belirleyici unsurlardan bir tanesi olacaktır.

İtalya hem turizm açısından gelişmiş bir ülke olmasından hem de bir Avrupa ülkesi olarak avro para birimi ile hizmet veriyor olmasından kaynaklı, biz Türkler için genel olarak pahalı bir ülke. Turistik bölgelerde ise fiyatlar ne yazık ki daha da artıyor ancak söz konusu konaklama olduğunda, özellikle Roma bölgesinde çok çeşitli fiyat aralarında ve niteliklerde yüzlerce ve hatta binlerce otel bulunuyor. Aslında bu kadar çok otel arasından seçim yapmak da çok kolay değil. O yüzden kafa karışıklığınızı bir nebze giderebilecek Roma’da Nerede Kalınır? adlı yazıyı sizlere önerdikten sonra, Roma’nın konaklama için en elverişli bölgelerinden biraz bahsedelim;

Roma’da Konaklanabilecek En Güzel Bölgeler

İlk bakışta Roma size kaotik gelebilir ancak sistemini öğrendiğiniz zaman ve planlı hareket ettiğinizde aslında yürüyerek bile gezmeye ne kadar uygun şekilde şehirleştiğine şahit olacaksınız.
Roma’daki en temel turistik noktaların büyük çoğunluğu, şehrin doğusunda ana ulaşım merkezi olan Stazione Termini ile batıda Vatikan arasındaki bölgede yoğunlaşmıştır. Bu bölge bu bağlamda konaklamak için çok uygundur. Seyahatiniz sırasından gezmek isteyebileceğiniz turistik değeri olan yerlere hemen her zaman yürüyerek gidebileceğiniz, gün içerisinde biraz dinlenmek için otelinize uğrayabileceğiniz mesafede olursunuz.

Kağıt üstünde bakıldığında İtalya’dan ayrı bir ülke olan Vatikan, Roma’nın en hayranlık uyandıran bölgelerinden biridir: Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli ise Vatikan’da görebileceğiniz önemli müzelerden.

Roma’yı İlk Kez Ziyaret Edenler için Konaklanacak En İyi Bölge: Tarihi Merkez

Tarihi Roma merkezi, şehri ilk kez ziyaret edecekler için konaklamak için belki de en güzel yer. Hem oldukça sevimli ve samimi bir semt hem de aklınıza gelebilecek her şeye yakın. Otel fiyatları da ucuz olmasa da, alternatif çok olduğundan bütçenize uygun bir konaklama alternatifi kesinlikle bulabilirsiniz. Tarihi dokularla süslü Ortaçağdan kalma sokaklarında her türden mağaza, kafe, bar ve restoranı keşfedeceksiniz. Yalnız biraz gürültülüdür ama merkez olduğu halde neresi değil ki?

Kültür Meraklıları için En Uygun Roma Bölgesi: Antik Roma

Kültür meraklıları için 3 ana arterden bahsedebiliriz; Antik Roma, tarihi merkez ve Vatikan. Kolezyum’un merkezindeki Antik Roma, şehrin en ünlü antik kalıntılarına ev sahipliği yapmaktadır. Kuzeyde, tarihi merkez, sanatsal hazineler ve Pantheon ve Trevi Çeşmesi gibi önemli yerlervardır. Nehrin üzerinde, Vatikan, Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli’ne ev sahipliği yapan Vatikan Müzelerinin bulunduğu bölge ise yine konaklama yapmak için tercih edebileceğiniz en uygun yerlerden. Oldukça güzel ve tarihi doku taşıyan otellerle dolu bir bölge..

Roma’nın Konaklamak için En Güvenli Bölgeleri

Roma genel olarak güvenli bir şehirdir ve bazı hırsızlık olayları dışında, ciddi suç sayılabilecek suçların oranı düşüktür. Hırsızlığı önemsemeyin demiyoruz tabi ki ama en azından hayati tehlikeye maruz kalacağınız durumlarla karşılaşma riskinizin düşük olduğunu bilmek iyi gelecektir. Prati bölgesi ise hırsızlık olayları dahil pek çok konuda genelde sorundan uzak bir bölgedir.

Hem güzel oteller hem de yerli tatları deneyimleyebileceğiniz güzel restorantların olduğu bir mahalledir. Güvenli, lüks ama akşam oldu mu otelinizde kafa dinleyebileceğiniz bir bölge istiyorsanız da İspanyol Merdivenleri ve Piazza del Popolo çevresindeki lüks bölgeyi tercih edebilirsiniz. Gün içerisinde son derece canlı olan mahallenin sokakları, cafe ve restorantlardan ziyade, alışveriş yapılacak tarzda dükkanlarla dolu olduğundan, akşam saatinde dükkanların kapanmasıyla oldukça sessizleşen bir bölgedir. Otel fiyatları nispeten pahalıdır ama değer!

Roma’nın Tehlikeli Sayılacak, Kaçınılması Gereken Konaklama Bölgeleri

Termini istasyonunun etrafındaki alan genellikle Roma’nın en tehlikeli bölgesi olarak anılır. Ve Via Giolitti gibi sokaklarda özellikle dikkatli olmalısınız ancak Roma’da bu bölgede konaklamanın da hem metro hattına yakınlığı sebebiyle hem de otel fiyatlarının uygunluğu sebebiyle kendine has avantajları vardır. Geç saatlere kadar sokaklarda kalmayı düşünmüyor, gün boyu kültür gezileri yapıp akşam yemeği sonrası otelinize dönmeyi düşünüyorsanız, değerlendirilebilir alternatiflerin arasında..

Bir Cevap Yazın

  1. romada nerede kalınır Roma’da Konaklayabileceğiniz En İdeal Bölgeler için yorumda bulun

    Roma’da Konaklayabileceğiniz En İdeal Bölgeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Roma’da Konaklayabileceğiniz En İdeal Bölgeler için ilk yorumu yapabilirsin.