Cebelitarık Gezginleri İçin Tavsiyeler

Cebelitarık tek kelimeyle Britanya’dır. Rahat barlar, balık ve patates cipsi dükkanları, ikindi çayı ve evet, hatta kırmızı telefon kulübesi kutuları hayal edin. Sonuçta burası bir İngiliz Denizaşırı Toprakları. Coğrafi olarak, Cebelitarık, Avrupa ile Afrika arasında bir dönüm noktası olarak mükemmel bir konuma sahip, İspanya’nın kenarında, Cadiz eyaletinin sınırında ve Akdeniz kıyılarına ve ünlü Cebelitarık Boğazı’na bakmaktadır. Fas, Boğazın hemen karşısında beliriyor, bu nedenle, tahmin edebileceğiniz gibi, Cebelitarık, İngilizlerden İspanyolcaya ve bir dizi Kuzey Afrika kültürlerinden etkileniyor.

Cebelitarık’ta Yapılabilecek Şeyler

Cebelitarık, meraklı gezginler için eşsiz bir yerdir: İber Yarımadası’nda, Afrika’dan denizin dar bir boşluğuyla ayrılmış bir İngiliz topluluğu. Tarihi askeri miras, keşfedilmeye değer birçok gizli iç yol ve tünel ile kayanın içinde gerçek bir labirent yarattı. Ayrıca manzarası ve ünlü maymunları için Kayaya tırmanmaya değer; Avrupa’da insan olmayan yabani primatların hayatta kalan tek popülasyonudur.

Afrika’ya Bakın

Cebelitarık’ın en güney noktası Europa Point , öncelikle Afrika’nın ikonik manzarasına sahip olduğu için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir yerdir. Europa Point’ten Fas, Boğaz’ın hemen karşısında görkemli bir şekilde uzağa oturur. Açık bir günde, Rif sıradağlarını bile görmek mümkün olabilir. Europa Point’e ulaşmanın en iyi yolu, her 10 dakikada bir şehir merkezinden hareket eden 2 Numaralı otobüse binmektir.

Cebelitarık

Baş Yeraltı

Cebelitarık sokaklarının altında, dünyanın bu bölgesindeki en önemli askeri gelişmelerden bazılarını temsil eden ayrıntılı bir tünel ağı var. Büyük Kuşatma Tüneller Rock of Gibraltar kuzey yüzden oyulmasıyla ve ve İspanya İngilizler’den Kaya yeniden ele geçirmek çalıştığında savunma olarak İngilizler tarafından kullanıldı. Büyük Kuşatma 1779’dan 1783’e kadar sürdü ve tamamen elle inşa edilen tüneller yüzünden İspanyollar ve Fransızlar başarısız oldu.

II.Dünya Savaşı sırasında, ağı 30 milden fazla tüneli içerecek şekilde genişleten ek tüneller oluşturuldu. Tünellere giriş Nature Reserve bilet fiyatına dahildir.

Tarihi İçine Çekin

Cebelitarık’ın tarihi ve kültürü size çekici geliyorsa, Cebelitarık Ulusal Müzesi’ni ziyaret etmek şarttır. Orada bir saat bile bu İngiliz Denizaşırı Bölgesi hakkında daha fazla bilgi sağlayacaktır. Cazibe merkezleri arasında Cebelitarık’ın tarihi hakkında bir film, yerel deniz yaşamına adanmış bir alan, 26 metrelik bir Cebelitarık modeli ve 14. yüzyıldan kalma bir Mağribi hamamının kalıntıları yer alıyor.

Diğer galeriler, Jura döneminden günümüze jeolojik tarihi, Roma çapalarının bir koleksiyonunu ve daha fazlasını vurgulamaktadır. Müze, 1930’larda inşa edildi ve Bomba Şeridindeki Baş Topçu Subayının eski ikametgahı olan Bomb House’da bulunuyor.

Cebelitarık’a Nasıl Gidilir?

Cebelitarık Havalimanı’nın İngiltere’ye – Londra, Heathrow, Gatwick, Birmingham, Manchester – düzenli uçuşları vardır. Yakın gelecekte, Cebelitarık ile diğer Avrupa ülkeleri arasında daha fazla uçuşun gerçekleşmesi ihtimali var. İspanya’daki Malaga ve Jerez Havalimanı, Cebelitarık’a uçmak isteyenler için bir sonraki seçenekler. İspanya’dan Cebelitarık’a otobüsler vardır.

Dil

Yerel halkın çoğu İspanyolca da konuşsa da, Cebelitarık’ın resmi dili İngilizcedir. Yerli halkın çoğu, esasen Endülüs İspanyolcası ve Cebelitarık’a özgü bir kreol olan İngiliz İngilizcesinin bir karışımı olan Llanito’da konuşulur. Kafeler ve restoranlar gibi birçok işletme, sınırın ötesinden tek dilli İspanyol işçiler çalıştırıyor. Lokantalarda, İspanya’da yemek yemekten dil açısından pek de farklı olmayabilir.

Bir Cevap Yazın

  1. Cebelitarık Gezginleri İçin Tavsiyeler için yorumda bulun

    Cebelitarık Gezginleri İçin Tavsiyeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cebelitarık Gezginleri İçin Tavsiyeler için ilk yorumu yapabilirsin.