KAZ DAĞLARI GEZİLECEK YERLERİ

Çanakkale ve Balıkesir illerinin tam ortasında bulunan Kaz Dağları gezilecek yerler olarak oldukça zengindir. Kaz Dağlarının en turistlik yerleri Edremit körfezinde yer almaktadır. Kaz Dağlarının eteklerinde bulunan Altınoluk ve Akçay yaz aylarında milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen sahil beldelerimizin arasındadır. Bu gezi yazımızın amacı Kaz Dağları’nı ziyaret edecek kişilere yol haritası çizme mahiyetindedir.

Hasanboğuldu Mesire Alanı;

Kaz Dağı Milli Park’nın içerisinde bulunan Hasanboğuldu günübirlik hizmet veren doğa harikası bir mesire alanıdır. Milli Parklar bağlı olan Hasanboğulduya giriş yapmak için kişi başı veya araçla geldiyseniz araç ücreti ödemeniz gerekmektedir. Hasanboğulduya ulaşım için toplu taşıma aracı bulunmamaktadır. Yörük köyü olan Zeytinli’den yaklaşık 4-5 km uzaklıktadır. Hasanboğuldu ismini sonu hazin bir şekilde bir efsaneden almaktadır. Obalı Emine ile Ovalı Hasan arasında geçen bu efsane, filmlere dahi konu olmuştur. Hasanboğuldu’ya ulaşım için en kolay yol Akçay’dan çıkış yapan turlardır. Kazdağları Şelale Turu’na katılarak Kazdağlarının güney yamaçlarında bulunan gezilecek birçok köyü görebilirsiniz.

 

Sütüven Şelalesi;

Kızılkeçili Çay’ının üzerinde olan Sütüven Şelalesi kuşkusuz Kaz Dağları’nın en çok ziyarete edilen Şelalesidir. 17 Metre yükseklikten dökülen Şelalenin birde göleti bulunmaktadır. Özellikle yaz aylarında sıcak havada serinlemenin en iyi yollarından biride bu gölette yüzmektir. Kazdağları Turuna katılarak gelen turistler yüzme molalarını bu şelalede vermektedir. Şelale’de yüzdükten sonra çamların altında yorgunluk molası verebileceğiz şirin bir kafe bulunmaktadır. Bu işletmede kahvaltınızı yapabilir veya çay kahve içerebilirsiniz.

Zeytin Yağı Soğuk Sıkım;

Edremit körfezinin temel geçim kaynağı zeytin ve zeytinyağıdır. Yamaç bölgelerinden toplanan zeytinlerden çıkan yağ aroması ve kalitesiyle rakiplerini geride bırakmaktadır. Kazdağları turuna katıldığınızda geleneksek yöntemlerle soğuk sıkım zeytinyağı imalatı yapan fabrikalara gidebilir tadım yaparak zeytin alabilirsiniz. Bu fabrika Kazdağı’nın güney yamacında bulunan Zeytinli Köyünde bulunmaktadır.
Kazdağları Turlarına nasıl katılabilirim? Miss Turizm yaz aylarında her gün Kaz Dağına farklı farklı turlar düzenlemektedir. Akçay kordonda bulunan ofisinden veya missturizm.com web sayfasından turu satın alarak Kaz Dağlarını keşfe çıkabilirsiniz. Küçükkuyu, Altınoluk, Güre, Akçay ve Burhaniye’den ücretsiz servisleri bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

  1. KAZ DAĞLARI GEZİLECEK YERLERİ için yorumda bulun

    KAZ DAĞLARI GEZİLECEK YERLERİ için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak KAZ DAĞLARI GEZİLECEK YERLERİ için ilk yorumu yapabilirsin.