Karadağ’ın Gözde Şehri: Kotor

Kotor, özellikle son dönemlerde turistlerin rağbet gösterdiği bir Balkan şehridir. Tarihi, doğal güzellikleri ve konumu sebebiyle nüfusundan çok turist ağırlayan şehir, gelecekte çok daha fazla rağbet göreceğe benziyor. Peki, Kotor nerede? Kotor’a nasıl gidilir? İşte bu soruların cevabı ve daha fazlası…

Kotor Nerede?

Bir Balkan ülkesi olan Karadağ’ın sınırları içerisinde yer alan Kotor, kendi adıyla anılan Kotor Körfezi’nde yer alıyor. Bu körfez Adriyatik Denizi’nin bir uzantısı durumundadır. Doğal güzellikleri ile hemen herkesi etkilemeyi başaran bu şehir, pek çok gezginin seyahat rotasında yer almayı başarıyor.

Kotor’a Nasıl Gidilir?

Seyahat planlarınız içinde Kotor’da yer alıyorsa, aklınıza takılan ilk soru “Kotor’a nasıl gidilir” sorusu olacaktır. Doğal güzelliği ile ünlü bu şehre her gün İstanbul’dan uçuşlar düzenleniyor. Ancak İstanbul’dan kalkan uçak, Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya iniyor. Bu nedenle bu şehirden Kotor’a ulaşım için taksi kullanabilirsiniz. Havaalanı ile Kotor arasındaki mesafe yaklaşık olarak 65 kilometredir.

Kotor’a ulaşım için bir başka seçenek daha bulunuyor. Bu seçenek ise Podgorica’ya indikten sonra yine taksi ile kent merkezine, oradan da otobüsler ile Kotor’a ulaşmaktır. Ancak taksiye binmeniz ile otobüs ile ulaşım arasında ücret bakımından pek bir fark bulunmuyor. Bu nedenle vakit kaybetmemeniz açısından direkt olarak taksi ile ulaşım sağlamanızı öneririz.

Kotor’da Nerede Kalınır?

Kotor’a ulaşım konusu ardından en çok merak edilen konu ise “Kotor’da nerede kalınır” sorusudur. Kotor’da artan turist sayısı nedeniyle pek çok konaklama alternatifi bulunuyor. Bunlar arasında pansiyon ve otelleri sayabiliriz. Kotor’da hemen her bütçeye uygun otel ya da pansiyon bulunabiliyor. Ancak bazı dönemlerde yoğunluk olabileceği için önceden rezervasyon yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Kotor’da konaklama için şehrin merkezinde yer alan alternatifleri değerlendirebilirsiniz. Ancak kentin yüksek kesimlerinde yer alan, Kotor Körfezi manzaralı pansiyonları da tercih edebilirsiniz.

Kotor’da Ne Yenir?

Kotor, tipik bir sahil kentidir. Bu nedenle ağırlıklı olarak deniz ve deniz ürünleri tüketiliyor. Eğer deniz ürünlerini seven biriyseniz çok şanslısınız. Çünkü Kotor sahil şeridi boyunca pek çok deniz ürünü pişiren restoran bulunuyor. Yakın zamanda Kotor’u ziyaret edecekseniz ve şehir ile ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız seyahat sitemizde şehir ile ilgili çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kaynak: www.cesurgezgin.com

Bir Cevap Yazın

  1. Karadağ’ın Gözde Şehri: Kotor için yorumda bulun

    Karadağ’ın Gözde Şehri: Kotor için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Karadağ’ın Gözde Şehri: Kotor için ilk yorumu yapabilirsin.