İzmir’in Şirin Kasabası Alaçatı’da Neler Yapılır?

Son dönemlerde özellikle tatil planları yaparken adını çok fazla duyuyoruz. İzmir’in şirin mi şirin kasabası Alaçatı kısa süre içerisinde dikkatleri üzerine çekerek ülkemizin en gözde tatil mekanı olma yolunda ilerliyor.

Aslında ’nın farklı bir havaya sahip olmasından dolayı sokak sokak gezmek isteyeceğiniz bir kasaba olduğunu söyleyebiliriz. Tarihi taş evler veya ilginç dekorasyona sahip dükkanlar bu sokakları gezerken sizi kucaklayacaktır. Bunlar dışında Alaçatı’ya gitmişken mutlaka yapın diyeceğimiz bazı önerileri de sizlerle paylaşacağız.

1-Gitmişken Pazarına da uğrayın

Alaçatı Pazarı, her cumartesi geniş bir alanda kuruluyor. Pazarda sadece sebze meyve değil, kıyafetler ve el yapımı reçellerle baharatlarda satılıyor. Çevre köylerden gelen doğal ürünlerde bu pazarda var. Hafta sonunu Alaçatı’da geçirecekseniz mutlaka gitmenizi tavsiye ederiz.

2-Hacımemiş Sokağı’nda ki antikacılar dikkatinizi çekebilir

Alaçatı’nın en dikkat çeken sokaklarından birisi Hacımemiş Sokağı’dır. Sokakta yer alan antikacılar, restoranlar, galeriler ve atölyeler her geçen gün daha fazla dikkat çekiyor. Çok sakin bir yer olduğunu da söyleyebiliriz. Yani gürültülü mekanlar veya üzerinize gelen bir kalabalık yok. Gitmişken birbirinden farklı antika ürünler satan antikacıları da geçmenizi tavsiye ederiz.

3-Rüzgar sörfü yapanları izleyebilirsiniz.

Alaçatı sadece ülkemizde değil yurtdışında da bilinen mekanlar arasındadır. Özellikle ev sahipliği yaptığı uluslar arası organizasyonlar tanınmasını artırdı diyebiliriz. Alaçatı, dünyanın en iyi rüzgar sörfü yapılabilecek mekanları arasında gösteriyor. Bu yüzden bu sporu yapan kişilerin uğrak tatil mekanı haline geldi. Sizde rüzgar sörfü yapmayı bilmiyorsanız bu işi profesyonel olarak yapan kişileri izleyebilirsiniz.

4-Deniz, kum ve güneş üçlüsünün keyfini çıkarın.

Alaçatı’nın cam gibi denizi vardır. Ek olarak meşhur Alaçatı rüzgarını da eklediğimiz zaman kumsalda uzanıp tatilinizin keyfini çıkartabilirsiniz. Alaçatı biraz rüzgarlı olduğu için plajınızı seçerken rüzgarın yönüne doğru seçmenizi tavsiye ederiz.

5-Çeşme kumrusunu Alaçatı’da yiyin.

İzmir’in en meşhur yiyecekleri arasında İzmir kumrusu da dediğimiz Çeşme kumrusu gelmektedir. Bol malzemesiyle mükemmel bir öğlen atıştırması olan Çeşme kumrusunu Alaçatı’da da yiyebilirsiniz. Alaçatı’da denizden çıkan ve gece eğlencesinden çıkan kişilerin direk kumrucuya gittiğini söylemek mantıklı olacaktır.

6-Hediyelik eşya dükkanlarını gezin.

Alaçatı’nın bu kadar popüler olması, birçok tasarımcının atölyelerini buraya taşımasına sebep oldu. Neredeyse her sokakta karşımıza bu tarz atölyeler çıkabilir. Bu atölyelerde sevdiklerimize hediyeler alabileceğimiz gibi kendimiz için de bir şeyler bakabiliriz. Gitmişken bu farklı dükkanlara bir uğrayın derim.

Bir Cevap Yazın

  1. İzmir’in Şirin Kasabası Alaçatı’da Neler Yapılır? için yorumda bulun

    İzmir’in Şirin Kasabası Alaçatı’da Neler Yapılır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İzmir’in Şirin Kasabası Alaçatı’da Neler Yapılır? için ilk yorumu yapabilirsin.