İlk Kez Ziyaretçiler İçin Kaliforniya Rehberi

Yüzyıldan fazla bir süredir altın devlet, yeni bir yaşam arayışı içinde batıya giden Amerikalılar için hattaki son durak oldu. Ve bol miktarda doğal ihtişam, uğultulu şehirler ve güneşli bir kıyı ile bugün Kaliforniya’nın 37 milyon nüfusuyla ABD’nin en kalabalık eyaleti olması şaşırtıcı değil. Kaliforniya’nın kültürü ve tarihi hakkında daha fazlasını okuyun.

Kaliforniya’da Gezilecek Görülecek Yerler

Kaliforniya, Amerika’da kendisini iki farklı bölgeye sahip olarak tanımlayan tek eyalettir ve gerçekten bireysel kişilikleri vardır. Kuzey Kaliforniya, zengin alt arazi ve yüksek çöl ovaları, şiddetli akarsu nehirleri ve geniş otoyolları, Tahoe Gölü’ndeki kayak pistleri, lav mağaraları ve granit kayalıkları ile vahşi ve çeşitli bir topografyaya sahiptir. Altın Pasifik Yolu, büyüleyici sahil kasabaları ve toplulukları ile Big Sur’un etkileyici sahil şeridinin yanından geçer. Ve bu yeterli değilmiş gibi, Kuzey Kaliforniya aynı zamanda Yosemite Ulusal Parkı’na da ev sahipliği yapıyor; bu, muhtemelen dünyanın herhangi bir yerinde bulunabilecek en güzel vadiye sahip. Bu arada kuzeydeki “başkent” San Francisco, Golden Gate Köprüsü ve Alcatraz gibi ünlü simge yapılarıyla çoğu Amerikalının favori şehridir. Şehrin hemen kuzeyinde, Amerika’nın en iyi şarapları Napa ve Sonoma vadilerinde sunulmaktadır.

kaliforniya gezi rehberi

Güney Kaliforniya, güneş ışığı ve bol miktarda plajlar, çılgın mimari ve Meksika’ya kolay erişim sunar. Son on yılda Amerika’nın en çeşitli ve ilginç yerlerinden biri haline gelen, Hollywood ve Disneyland’a ev sahipliği yapan, ama çok daha fazlasına ev sahipliği yapan, Los Angeles. Daha güneyde, San Diego, ailelere yönelik fantastik cazibe merkezleriyle tanınır ve birçok insanı şaşırtarak eyaletin en büyük ikinci şehridir. Rat Pack hayranları, eyaletin güneydoğu köşesindeki Mojave Çölü’nün önünde, kurak arazide çiçek açan lüks Palm Springs’e gitmelidir.

Gurmeler İçin Öneriler

Yeni yiyecekler tatmak her yolculuğun kaçınılmaz bir parçasıdır, ancak insanlar bazen seyahat ederken yeni şeyler denemekte tereddüt edebilir, çünkü her zaman sevmeme veya sizi hasta hissettirme riski vardır. Kaliforniya’nın mutfağı, Latin, İspanyol ve Asya mutfağının etkisini ve tadını içerdiği için biraz spesifiktir. Ancak genel olarak yemekleri, genellikle deniz ürünleri ve organik ürünler dahil olmak üzere taze ve hafif malzemelerle hazırlanır.

Örneğin, Kuzey Kaliforniya’da birçok şarap bölgesi vardır; dolayısıyla, yemekleri İtalyan ve Fransız mutfağından etkilenir. Öte yandan, güney bölgesi arabayla ve fast-food restoran zincirleriyle dolu. Bu nedenle, ister her zaman yeni lezzetler deniyor olun, ister ne yiyeceğinizi dikkatlice seçiyor olun, işte her gurbetçinin iştahını tatmin edecek önerilerimiz.

  • İtalyan mutfağı sevenler için Santa Monica’da bulunan Vaftiz Anası sandviçini şiddetle tavsiye ediyoruz, ancak bunun yanında Bay Cities Italian Deli & Bakery’de birçok İtalyan benzeri yemek bulunabilir. Oturun ve bir tabakta İtalya’nın tadını çıkarın ya da Santa Monica İskelesi boyunca ya da sahilde yemeğinizin tadını çıkarmak için sipariş verin.
  • Beyzbol hayranları şüphesiz San Francisco Giants’ı ve eski atıcıları Matt Cain’i duymuşlardır. Matt onun adını taşıyan bir sandviç almayı hak etti, bu nedenle Güney Kaliforniya ve Ike’s Place’deki Körfez Bölgesi boyunca Matt Cain sandviçini bulabilirsiniz. Bu sandviç, dana eti, salam, sos, provolone peyniri ve hindi karışımıdır.

Bir Cevap Yazın

  1. İlk Kez Ziyaretçiler İçin Kaliforniya Rehberi için yorumda bulun

    İlk Kez Ziyaretçiler İçin Kaliforniya Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İlk Kez Ziyaretçiler İçin Kaliforniya Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.