Covid-19’un Turistik Çiçekçilik Sektörüne Etkileri

Özellikle son haftalarda çiçeklerin Covid-19 taşıdıkları şüpheleriyle alakalı pek çok farklı ülkede çıkan haberler çiçekçilik sektörünü derinden etkilemiş durumda. Hatta bazı ülkelerde tonlarca çiçeğin imha edildiği haberleriyle karşı karşıya kalmaktayız. Özellikle bahar ve yaz ayları turistik çiçekçiliğin en yoğun olduğu aylar olarak karşımıza çıkıyor. Pek çok işletme bu dönemlerde tam kapasite hizmet veriyorlar. Fakat 2020 yılının başında karşı karşıya kaldığımız küresel salgın sebebiyle pek çok işletme elindeki ürünleri uygun fiyatlı çiçekler yöntemiyle elden çıkarmaya çalışıyorlar. Ayrıca tonlarca çiçek de depolarda ve bahçelerde an itibariyle beklemekte.  Yine Türkiye’de gerek sokağa çıkma yasakları, gerekse uygulanan sosyal mesafe kuralları sektörü derinden etkilemiş ve satışları sıfır seviyesine indirmiş durumda.

 

30 Milyon Dolardan Fazla Zarar

Dünyada 200’den fazla ülkede görülen Covid-19 vakalarının özellikle başta çiçekçilik ve hediyelik sektörüne olumsuz etkileri olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle Avrupa ve gibi ülkelerdeki turistik çiçek pazarını göz önüne alırsak, sadece geçtiğimiz 30 günlük süreçte zararın 30 milyon Amerikan Dolarından fazla olduğunu söyleyebiliriz. Sektörün önde gelen uzmanları ise bu sezon, eğer dünya genelinde salgının durumunda bir iyileşme olmazsa, her geçen gün zararın katlanarak artacağını öngörüyorlar.

 

Sektörün İçinden

Yaklaşık 30 yıldır faaliyetlerine devam eden ve Türkiye’de çiçekçilik sektörünün öncü e-ticaret sistemlerinden birinin sahibi olan Nihat Petek ile Korona virüsün sektöre olan etkilerini kısaca ele aldık. Petek Çiçek gibi sektörün en eskilerinden biri olan bir firmadan sektörün son dönemdeki durumunun fotoğrafını çekmelerini istedik. Nihat Petek konuyla alakalı şunları ifade etti : “Önceleri ihracatta yüz güldüren çiçekçilik sektörü küresel salgından son derece olumsuz etkilenmiş durumda. Yüksek sezon olan ve turistik hareketliliğin yüksek olduğu bu dönemde işlerimiz neredeyse durma durumuna geldi. Pek çok arkadaşımız da aynı durumda. Ayrıca, çiçeklerin virüs taşımasıyla alakalı yapılan haberler de bizi oldukça olumsuz etkiledi.”

Sözlerini umutla bitiren Petek, “Tıpkı geçmişte olduğu gibi Osmaniye çiçek piyasasının tekrar eski güzel günleri görecek, buna olan inancım tam.” cümlesini ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

  1. Covid-19’un Turistik Çiçekçilik Sektörüne Etkileri için yorumda bulun

    Covid-19’un Turistik Çiçekçilik Sektörüne Etkileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Covid-19’un Turistik Çiçekçilik Sektörüne Etkileri için ilk yorumu yapabilirsin.