Çocukların En Sevdiği Bulmacalar

Çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri oyunlar aracılığıyla desteklenebilir. Uzman doktorlar tarafından çocukların özellikle zihinsel gelişimlerini desteklemek adına çeşitli bulmacalara yönlendirilmesinde fayda görülür. Bulmacalar ve zekâ oyunları, insanın zihnini çalıştıran süreçleri içinde barındırır. Bulmacaları çözerken farklı bilişsel ve zihinsel unsurlar devreye girer. Kişi; analitik, görsel, sözel, mantık bağlamlarında değerlendirmeler yaparak bulmacaları çözmeye çalışır. Bu doğrultuda zihin aktif bir çalışma hâline geçtiğinden olumlu yönde etkilenir.

Çocukların gelişim dönemlerinde eğlenceli bulmacalar ile zihinsel gelişimlerine katkıda bulunulması psikologlar ve pedagoglar tarafından önerilir. Bulmacalar, yorucu beyin jimnastikleri olduğu için çocuklar, zihinsel yorgunluklardan çekinirler. Bu nedenle keyif alacakları bulmacalar ile alışkanlık kazanmaları sağlanabilir. Çocukların en sevdiği bulmacalar ile eğlenmeleri ve öğrenmeleri için bir ortam yaratılabilir. Zihinsel egzersizler yaparken keyif almaları adına bu bulmacalardan yararlanabilirsiniz.

Çocuklar için Zekâ Bulmacaları

Teknoloji çağında yetişen çocukların birçoğu elektronik cihazlarla vakit geçirmekten keyif alır. Elbette bu vakti iyi değerlendirmek adına çocuklar için online zekâ bulmacaları ebeveynler tarafından araştırılmalıdır. Biz sizin için ayrıntılı bir araştırma yaptık. Aşağıda sıralanan online zekâ bulmacaları ile çocuklarınızın keyifli ve eğitici zaman geçirmesini sağlayabilirsiniz.

 • Gobblet

Hafızayı geliştiren, dikkati artıran, stratejik düşünme yetisi kazandıran bir zekâ bulmacasıdır. Oyunda bir rakip olur. 4 farklı boyda 4 bardak her hamlede yan yana getirilmeye çalışılır. Rakibin hamlelerine dikkat edilir. Rakip çeşitli hamlelerle bardaklarınızın yan yana gelmesine engel olur. Bu nedenle oyunda dikkat oldukça önemlidir.  7 yaş ve üzeri çocuklar için uygun olduğu belirtilir.

 • Halka Çıkarma

Farklı uygulamaları olan ve odaklanmayı gerektiren bir bulmacadır. Temel olarak bir halkanın bulunduğu sistem içinden çıkarılması gerekir. Yoğun dikkat gerektiren ve görsel zekâyı geliştiren bir zekâ bulmacası olarak öne çıkar.

 • Mangala

Öngörmeyi güçlendiren bellek gelişimini destekleyen bir zekâ bulmacasıdır. Türkiye’de köçürme olarak adlandırılan bu oyun dünya genelinde mangala ismiyle tanınıyor. Mangala tahtasında 12 adet kuyu ve 2 adet küçük kuyu bulunur. İki oyuncu ile oynanan bu oyunda amaç, kuyularda bulunan taşları oyuncunun kendi hazinesinde toplamasıdır. 4 taş ile oyuna başlanır. Fırsatları değerlendirme ve tahmin yeteneklerine önemli katkılar sağlar.

Çocuklar için Görsel Zekâ Bulmacaları 

Görsel zekâyı ve zihinde canlandırma yetisini geliştiren görsel zekâ bulmacaları çocukların daha ziyade tercih ettikleri oyunlardır. Sebebi ise görsel unsurların çocukların dikkatini daha fazla çekmesidir.

 • Tangram

Çocukların görsel zekâsını çalıştırarak gelişimini pekiştiren bir bulmaca olarak değerlendirilir. Verilen şekle göre uygun olan tangram parçalarını yerleştirmek oyunun esas amacıdır. Tangram parçaları farklı şekil ve boyutlarda verilir. Görsel tahmin yeteneği, bu bulmaca çözülerek geliştirilir. Zorluk seviyesi artırılabilir.

 • MentalUP Zeka Bulmacaları

Sadece görsel zeka değil, sözel, işitsel ve metamatiksel zeka egzersizleri de sunan MentalUP’ta oyunlaştırılmış görsel ve sözel zeka bulmacaları mevcuttur. Düzenli kullanıldığı taktirde zeka gelişimini de sağlayan bu uygulamanın bir diğer artısı ise reklam içermemesidir.

Çocuk Zeka Bulmacaları için MentalUP’ı inceleyin.

 • Kuleler

Üst üste dizilen kulelerin yandan görünümü verilir. Üstten nasıl göründüğünün bulunması istenir. Zihinde canlandırma becerisini ve hayal gücünü geliştiren bir zekâ bulmacasıdır. Farklı açılardan nesnelerin görünümleri hayal edilir. Bu şekilde görsel zekânın aktif olarak çalışması desteklenir.

 • Döndür Bul

Dört farklı parçaya ayrılan resim karesi, parçaların döndürülmesiyle birleştirilir. Parçalar doğru tarafa çevrildiği takdirde tüm resim görülür. Resmi tamamlamak için parça-bütün ilişkisi kurulur. Görsel zekânın gelişimine bu şekilde fayda sağlar.

Çocuklar için Matematiksel Zekâ Bulmacaları [h3]

Matematiksel zekâ bulmacaları, matematiksel unsurları içinde barındıran sayısal zekâyı, uzay algısını ve sayma becerisinin gelişimini olumlu yönde etkiler.

 • Renkli Bloklar

Çocukların akıl yürütme becerisini ve uzay algısını geliştirir. Yan yana farklı şekillerde dizilen renkli blokların sayılarının bulunması istenir. Bu doğrultuda sayma becerilerine katkı sağlar.

 • İşlemi Doğrula

Çocukların matematik işlemlerinde hız kazanmasını ve karar yetisinin gelişimini destekleyen bir bulmacadır. Verilen işlemin doğru olup olmadığı belirli bir süre zarfı içinde kontrol edilip karar verilmesi gerekir.

 • İşlemi Bul

Bu bulmacada ise verilen sonuç hangi işlem doğrultusunda gerçekleşmiştir bunun bulunması için çocuklar teşvik edilir. Matematik becerilerini geliştirici aktiviteler arasında yer alan eğlenceli bir oyundur.

Bir Cevap Yazın

 1. Çocukların En Sevdiği Bulmacalar için yorumda bulun

  Çocukların En Sevdiği Bulmacalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çocukların En Sevdiği Bulmacalar için ilk yorumu yapabilirsin.