Cezayir: Bir Tatil Vahası

Cezayir ülkesi Kuzey Afrika’da yer almaktadır ve tüm Afrika’nın en büyük ikinci ülkesidir. Cezayir, aynı zamanda Akdeniz’in en büyük ülkesidir. Bu ülkenin manzarası kıyı, dağ ve çöl bölgelerine göre değişir. Cezayir’de nüfusun % 90’ından fazlası Cezayir ve Arapça konuşuyor, Fransızca en çok konuşulan ikinci dil.

Cezayir’de Gezilecek Yerler

Tassili n’Ajjer Milli Parkı

Tassili n’Ajjer Milli Parkı, Sahra Çölü’nün sıradağlarında yer almaktadır. Dağların rakımı, su tutan kumtaşı nedeniyle bölgenin bitki örtüsünün daha zengin olmasına neden olur. Parkta 28 nadir ve nesli tükenmekte olan bitki türü bulunuyor. Milli parkta yaşayan beşten fazla nesli tükenmekte olan memeli var. Park, dünyadaki en iyi korunmuş tarih öncesi mağara sanatlarından birine sahiptir. 8.000 yıl önce insan gelişiminin evrimini kaydeden 15.000’den fazla çizim ve gravür var. Nadir bitki örtüsü, faunası ve tarih öncesi mağara çizimleriyle Tassili n’Ajjer Ulusal Parkı, parkı Ulusal Miras Alanı haline getirmiştir.

Cezayir

Timgad

Batna şehrinin hemen dışında Timgad antik kenti var. Şehir, Roma İmparatorluğu tarafından inşa edildi ve şimdi bir Dünya Mirası Alanı. Şehir, Roma ızgara planının en güzel örneklerinden biridir. Timgad başlangıçta 15.000 kişilik bir nüfusa sahip olacak şekilde tasarlandı; şehir kısa sürede belirlenen sınırlarını aştı. Yerleşim de duvarla çevrili, ancak güçlendirilmemiş ve altı yolun kesişme noktalarında bulunur. En ünlü yapılardan biri Trajan Kemeri’dir. Kemer esas olarak kumtaşından yapılmıştır. Timgad’daki tiyatro hala iyi durumda ve çağdaş yapımlar için hala kullanılıyor.

Cezayir Yemekleri

Cezayir mutfağının zaman içinde pek çok etkisi olmuştur. Etkiler Araplar, Türkler, Berberiler, Romalılar, Fransızlar ve İspanyollardan alınmıştır. Bu kültürlerin mutfaktaki eklektik karışımı Cezayir’deki yemekleri eşsiz kılmıştır. Kuzu eti, sebzeler, kuru meyveler ve tahıllar, geleneksel yemeklerin çoğunun temelini oluşturur. Cezayir’in ulusal yemeği Kuskus’tur. Kuskus genellikle buharda pişirilir ve çeşitli et ve sebzelerle servis edilir. Cezayir mutfağı gastronomlar için ender bulunan bir lezzettir.

Cezayir Konaklama

Sofitel Algiers Hamma Garden, Cezayir şehir merkezine beş dakika uzaklıkta yer almaktadır. Lüks otel, üç etkileyici restorana sahiptir. Odalar, burayı konuklar için bir ana üs haline getirirken zengin konaklama birimleridir. Cezayir’de bulunan Hilton, körfeze bakmaktadır. Beş yıldızlı otel, konuklarını lüks bir hizmet sağlamaktadır. Odalar geniş ve zariftir. Kapalı yüzme havuzu, otelin misafirlerinin favorisidir. Restoranlar ve tam hizmet personeli Cezayir’in en iyisi olarak kabul edilir. Bu oteller, Cezayir’in ziyaretçilere sunduğu en iyi otellerdir.

Cezayir kültürle doludur ve tarihe batmıştır. Güzel ve eşsiz ülke, gezginler için bir zevktir. Cezayir ülkesi, Afrika’daki gezginler için gerçek bir vahadır.

Bir Cevap Yazın

  1. Cezayir: Bir Tatil Vahası için yorumda bulun

    Cezayir: Bir Tatil Vahası için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Cezayir: Bir Tatil Vahası için ilk yorumu yapabilirsin.