Çanakkale’de Gezilip Görülmesi Gereken 5 Yer

Çanakkale Türkiye’nin bu zamanlara gelmesinin en önemli şehirlerimizden biridir. Türkiye’nin büyük şehirlerinden biri olan Çanakkale her Türk vatandaşının en az bir kez ziyaret etmesi gereken yerlerden biridir. Özellikle Gelibolu en çok ziyaret edilen noktalar arasında yer alır. Bu şehri ziyaret ederek özel anlar yaşayabilirsiniz.

Çanakkale Şehitliği

Çanakkale’de gezilmesi gereken yerlerin ilk sırasında şehitlik yer almaktadır. Çanakkale şehitliği ve şehitler anıtı mutlaka görülmesi gereken bir yerdir. Çanakkale şehitliği 1960 yılında açılmış bir şehitliktir. Burada şehit olmuş askerlerin adına yapılmış bir anıt yer almaktadır. Çanakkale şehitliği Gelibolu yarımadasında bulunmaktadır. Gelibolu yarımadası milli parkının içerisinde bulunan Çanakkale şehitliği o dönemlere ait savaş kalıntıları da yer almaktadır. Çanakkale şehitliğine her mevsim ziyaret edebilirsiniz.

Çanakkale

Aynalı Çarşı

Çarşı gezmek isteyenlerin uğraması gereken yerlerden biri Aynalı çarşıdır. Aynalı çarşı Çanakkale’nin tarihi yerlerinden bir tanesidir. Çarşı Osmanlı döneminde ait 1890 yıllarında inşa edilmiştir. Çanakkale’nin en meşhur yerlerden bir tanesidir. Öyle ki Çanakkale türkülerinde bile Aynalı çarşıdan bahsedilmiştir. O meşhur Aynalı çarşıyı mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Burada hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Giriş için bir ücret ödenmemektedir. Çarşı Çanakkale’nin merkezinde bulunmaktadır.

Truva Antik Kenti

Çanakkale’de yer alan tarihi antik kentlerden bir tanesidir. Truva antik kenti kaz dağlarının eteklerinde yer almaktadır. Truva antik kentinde birçok arkeolojik kazı çalışmaları yapılmıştır. Hisarlık olarak da adlandırılan Truva antik kenti Troya olarak bilinmektedir. Truva antik kentinin içerisinden çıkarılan eserlerin bir kısmı ülkemizde diğer kalan kısmı Almanya’da sergilenmektedir. Truva antik kenti UNESCO Dünya mirasları listesinde yer alır. Bu nedenle çok özel bir bölgedir. Tarihi milattan önce 3 binli yıllara dayanmaktadır.

Truva Atı

Bu şehirde görmek isteyebileceğiniz bir diğer şey Truva atıdır. Truva atı Yunan mitolojisinde yer alır. Homeros destanında yer alan Truva atı Troya savaşında önemli bir mitolojik eser olarak bilinir. Troya savaşının Çanakkale bölgesine yapıldığı bilinir. Bu nedenle Truva atı bu şehirde inşa edilmiştir. Özellikle şehre gelen turistlerin yoğun bir ilgisi vardır.

Kilitbahir Kalesi

Çanakkale’de yer alan tarihi kalelerden biri de Kilitbahir kalesidir. Kilitbahir kalesi Eceabat ilçesindedir. Gelibolu’ya yakın bir konumdadır. Bu kale Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılmıştır. Korunması gereken kültürel varlıklar içerisinde yer alır. Bu kaleye giriş ücreti 20 TL’dir. Pazartesi hariç haftanın her günü buraya gelerek tarihi kaleyi ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. Çanakkale’de Gezilip Görülmesi Gereken 5 Yer için yorumda bulun

    Çanakkale’de Gezilip Görülmesi Gereken 5 Yer için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Çanakkale’de Gezilip Görülmesi Gereken 5 Yer için ilk yorumu yapabilirsin.