Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gezilecek yerler

Eğer bir gün Vietnam’ı ziyaret ederseniz, ülkenin başkenti Hanoi’yi gezip görmeden ayrılmanız gerçekten yazık olacaktır. Vietnam’ın kendine has mutfağı ve kültürüyle Fransız adetlerinin nasıl bir arada harmanlandığını görünce şaşkınlığa uğramanız işten bile değildir. Gerçekten de Hanoi’de birçok heyecan verici manzaraya sahip uğrak noktası bulunuyor.

Bunlardan Ho Chi Minh Mozolesi ve Ho Chi Minh Müzesi, Hanoi ziyaretinde kesnilikle görmeniz gereken yerler. Devasa büyüklükteki tapınaklar, kukla oynatıcıları ve sayısız seyyar satıcının açtığı tezgahlarıyla Vietnam’ın en kuzeyinde bulunan Hanoi’nin göz alıcı manzaraları sizi de etkisi altına alacaktır.

Öte yandan Hanoi’de gezip görmeniz gereken başlıca turistik noktalar da şu şekilde sıralanabilir:

Halong Koyu

Vietnam’ın en göz alıcı manzaralarına ev sahipliği yapan Halong Koyu, Hanoi şehir merkezinin 160 km kadar doğusunda bulunuyor. Biraz uzak olduğu doğru, ancak kesinlikle bu yolculuğunuza değecek. En iyi bot üzerinde gezebileceğiniz bu koyda ağaçlarla kaplanmış minik adacıkları görebilir, dört bir yandan koya dahil olan akarsuları gözlemleyebilirsiniz. Yorulduğunuz zaman da keyifli bir piknik yapabilmeniz mümkün.

Tam Coc

Etrafı pirinç tarlalarıyla dolu olan Tam Coc, uçsuz bucaksız açık yeşil renkli manzarasıyla turistlerin uğrak noktası olmayı başarmış durumda. Ha Long Koyu’nun küçültülmüş bir minyatürü gibi duran bu bölge, Hanoi’ye 90 dakika kadar uzaklıkta. Özellikle şehrin içindeki yoğun karmaşadan uzaklaşmak istiyorsanız, Hanoi’de gezilecek yerler listenize Tam Coc’u da dahil etmelisiniz.

Perfume Pagoda

Hanoi’nin 72 kilometre kadar uzağında bulunan Perfume Pagoda’ya ulaşım sandığınız kadar kolay olmayabilir. Huong Tich dağının tepesindeki bu bölgeye ancak özel araç veya otobüsle ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezip görebileceğiniz birçok tarihi eser Perfume Pagoda sınırları içinde sizleri bekliyor.

Bat Trang

Üstteki fotoğrafta gördüğünüz çömlekler, Bat Trang’in geçmişten gelen seramik işçiliğinin en nadide eserleri. Vietnam’ın en eski ve bilindik çömlekçi köyü olan Bat Trang’in geçmişi 10 asır öncesine dayanıyor. Tamamı el yapımı bu göz alıcı çömlekleri yerel pazarlardan satın alabilir, ustaların el işçiliğini hayranlıkla izlerken zamanın nasıl akıp geçtiğiniz fark edemeyebilirsiniz. Memleketinizdeki sevdiklerinize hediye çömlek almayı da sakın unutmayın!

Bir Cevap Yazın

  1. Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gezilecek yerler için yorumda bulun

    Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gezilecek yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Vietnam’ın başkenti Hanoi’de gezilecek yerler için ilk yorumu yapabilirsin.