Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler

Yurtdışına çıkma gibi bir planınız varsa, ilk tercihiniz Avrupa kıtasında vize istemeyen ülkeler olmalıdır. Gerek ulaşım kolaylığı gerekse masrafın düşük olması size birçok avantaj sağlar. Yazımızda Avrupa kıtasında ülkemizin vatandaşlarından vize istemeyen ülkeleri sizlerle paylaşacağız.

Arnavutluk

Arnavutluk özellikle yaz aylarında ülkemizin vatandaşları tarafından çok fazla ziyaret edilen bir ülkedir. Fakat Arnavutluk’u ziyaret etmek için en güzel zamanlar ilkbahar ve sonbahar mevsimleridir. Ülkede bu dönemlerde hem ulaşım masrafları hem de konaklama masrafları daha düşük oluyor. Arnavutluk’a vizesiz olarak seyahat edip 90 gün boyunca konaklayabilirsiniz.

Bosna Hersek özellikle Mostar ve Saraybosna şehirleriyle dikkat çekmektedir. Ülkemizdeki turistlerinde en fazla tercih ettiği noktalardan birisidir. Bosna Hersek’te yılın 6 ayında 3 ay vizesiz olarak yaşayabilirsiniz. Ülkede daha fazla kalmak isteyen kişilerin oturma izni alması gerekiyor.

Karadağ, turizm bakımından son yıllarda çok fazla gelişmektedir. Özellikle ülkemizdeki tatil beldelerine iyi bir alternatif arayan kişilerin özellikle tercih ettiği noktalar arasında gelmektedir. Bize istemeyen ve bütçe dostu olan ülke, ülkemiz vatandaşlarından vize istemiyor. 6 aylık süreçte 3 ay kalabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bağımsızlık ilanından sonra da ülkemiz tarafından askeri, siyasi ve ekonomik olarak desteklenmektedir. KKTC ülkemizde yavru vatan, cennet ada ve yeşilada olarak da tanınmaktadır. KKTC’ye Türk vatandaşları sadece kimlikleriyle vizesiz olarak giriş yapabilirler.

Kosova

Kosova özellikle kültür turizmi ve kış turizmi bakımından ülkemizdeki tatilcilerinde oldukça dikkatini çeken bir ülkedir. Kosova’yı vizesiz olarak ziyaret etmek isteyen kişiler 90 güne kadar vizesiz olarak Kosova’da yaşayabilirler.

Makedonya Cumhuriyeti

Avrupa kıtasında vize istemeyen ülkeler arasında Makedonya Cumhuriyeti tercih edilen ülkeler arasında yer almaktadır. Makedonya Cumhuriyeti’ni ilkbahar ve yaz aylarında ziyaret edebilirsiniz. Ülke özellikle Ohri ve Üsküp şehirleriyle dikkat çekmektedir.

Sırbistan özellikle kış aylarında kayak turizmi açısından dikkat çeken ülkeler arasındadır. Şehri bahar ve yaz aylarında doğa gezileri yapmak için gidebilirsiniz.

Ukrayna

Ukrayna’da son zamanlarda sıkıntılı bir süreç yaşanıyor olsa da hala turistler tarafından tercih edilen bir ülke olmaktadır. Özellikle gece hayatıyla ünlü olan ülke de tarihi yapı da görülmeye değerdir.

Moldova

Moldova, asma bahçeleriyle ünlü olan bir ülkedir. Avrupa’nın en önemli şarap üreticileri arasında yer almaktadır. Moldova’nın ekonomisi güçlü bir ekonomi değildir ve birçok açıdan ülkemizden daha ucuzdu.

Beyaz Rusya

Beyaz Rusya, eski Sovyet ülkelerinden birisidir ve Rusya ile sıkı ilişkilere sahiptir. Ülkeyi vizesiz olarak ziyaret etmek isteyen kişiler bahar aylarını tercih etmelidir.

Azerbaycan

Mutfağıyla öne çıkan Azerbaycan’a mayıs, haziran, eylül ve ekim aylarında gidebilirsiniz. Dil konusunda problem yaşamayacağınız ülkelerden birisidir.

Bir Cevap Yazın

  1. Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler için yorumda bulun

    Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Avrupa Kıtasında Vize İstemeyen Ülkeler için ilk yorumu yapabilirsin.