Tayland Gezi Rehberi

Tayland, Güneydoğu Asya’nın merkezinde yer alır. Tamamen tropikal iklimin olduğu bir yerde bulunan Tayland kuzey sınırının engebeli ormanlık alanları, orta ovaların verimli pirinç tarlaları, kuzeydoğunun geniş platosu ve dar güney yarımadasındaki engebeli kıyılar dahil olmak çeşitli coğrafik özellikler gösterir.

 

Başkenti, aynı zamanda ülkenin en kalabalık şehri olan Bangkok’tur. Ülkenin nüfusu yaklaşık 70 milyon kadardır ve 15 milyona yakını başkentte yaşar. Resmi dili Tayca’dır, İngilizce ‘de konuşulmaktadır.

 

Ülkenin büyük bölümü Budist’tir (yaklaşık %92’si), Müslümanlar ve Hristiyanlar ‘da bulunmaktadır. Dini konularda çok hassas oldukları için konuşmalara ve tapınaklardaki davranışlara dikkat edilmelidir.

 

Tayland’ın Turistik Yerleri

 

Tayland’ın ekonomisinde tarım ürünlerinin ve elektronik aletlerin ihracatı kadar turizm de çok büyük yere sahiptir. Tayland çok büyük bir ülke olduğu için gezilebilecek yerlerin sayısı oldukça fazladır. Peki, Tayland turistik yerleri nerelerdir?

 

Başkent Bangkok’ta yer alan Khao San Road turistlerin sıkça gittiği, masaj salonları, gece kulüpleri, restorantlar, barlar ve alışveriş yapacak çok sayıda dükkanın yer aldığı caddedir. Caddenin güney tarafında birçok tapınak bulunur.

Pattaya’da zaman geçirilebilecek pek çok aktivite bulunmaktadır. Örneğin; go- kart yarışı yapabilir veya golf oynayabilirsiniz. İsterseniz bütün gün plajda dinlenebilir ya da anıtsal parklarını, tarihi yerlerini gezebilirsiniz. Bu bölgede yer alan parklarda tropik ağaçları, çiçekleri, doğal taş ve kaya yapılarını incelemek, yakın adalarda filler ile safariye katılmak mümkün.

 

Koh Tao, dünyanın sayılı dalış noktalarından birisini içinde barındıran bir bölgedir. Dalış severlerin uğrak noktasıdır.

 

Phuket Adası, bembeyaz kumları ve masmavi denizinin muhteşemliği ile tanınmıştır. Balayı tatilleri için sıklıkla tercih edilir. Kato ve Karon plajlarının sakinliği ve denizinin oldukça güzel olmasından dolayı balayında önerilir. Adanın kalbi ise Patong bölgesidir.

Tayland’a Nasıl Gidilir?

 

Bu ülkeye ulaşmak için birkaç seçenek mevcut. Aklında Taylanda nasıl gidilir sorusuna cevap arayanlar için öneriler şunlardır:

 

-Uçakla Ulaşım: İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Ortadoğu ülkelerinin aktarmalı uçak seferlerini daha uygun fiyatlar sunduğu için sıkça tercih edilir.

-Otobüsle Ulaşım: Öncesinde Kamboçya, Laos gibi komşu ülkelerine ulaşım sağladıktan sonra otobüs ile Tayland’a geçiş yapılabilmektedir.

 

Tayland Tur Fiyatları

 

Tayland’ın gittikçe popüler olmasıyla birlikte tur şirketleri de bu bölgelere daha sık turlar düzenlemişlerdir. Şirketten şirkete farklılık gösterse de Tayland tur fiyatları içinde uçak biletleri ve konaklama ile birlikte 650 Euro ile 2000 Euro arasında değişmektedir

 

Tayland’a Ne Zaman Gidilmelidir?

 

Seyahat planı yapılırken Tayland’a ne zaman gidilmelidir sorusu çok önemlidir. Tropikal iklimde yer aldığından dolayı muson yağmurları görülmektedir. Bu yağmurlar, kasım-mart ayları arasında görülmez ve sıcaklık da diğer dönemlere oranla daha düşük olduğu için bu dönemde gidilmesi daha uygundur.

 

Yağışlar, Haziran-Ekim arasında öğleden sonra yağışlar başlar ve bazı adalarla olan ulaşım dahi kesilmektedir. Muson yağmurlarının olmadığı dönem bu ülkeye seyahat etmek daha uygun olacaktır.

 

Tayland Vizesi

 

Tayland’a seyahat etmek isteyenlerin akıllarındaki en önemli soru Tayland vize istiyor mu olacaktır. 6 ay geçerliliği olan normal pasaportlarda 30 güne kadar, diplomatik, hususi ve resmi pasaport sahiplerinden ise 90 güne kadar vize istemektedir.

 

Tayland Mutfağı

 

Dünyanın en popüler mutfaklarından birisi olan Tayland mutfağında, çorbalar, et ve deniz ürünleri, salatalar ve temelini oluşturan pirinçler Tayland’ın meşhur yiyecekleri olarak öne çıkar. Başta köri olmak üzere yoğun baharatlar kullanır, acı-tatlı-ekşi-tuzlu birbirini dengeleyecek şekilde yemekler yapılır.

 

Tropikal iklimde yer aldığı için, farklı tatlarda sebzeler ve meyveler bulunur. Uzakdoğu mutfağı denilince akla gelen kızartılmış böcekler de mutfağın bir parçasıdır. Sokak yiyecekleri de oldukça yaygındır.

Bir Cevap Yazın

  1. Tayland Gezi Rehberi için yorumda bulun

    Tayland Gezi Rehberi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Tayland Gezi Rehberi için ilk yorumu yapabilirsin.