İtalya’ya gideceklere önemli tavsiyeler

ülkeleri arasında kendine has bir yere sahip olan İtalya, her ziyaretinizde yeni yerler keşfedebileceğiniz muhteşem bir ülke. Yılda 46 milyondan fazla turisti ağırlayan bu güzel Akdeniz ülkesi, dünyanın dört bir yanından ziyaretçilerin akınına uğramaya devam ediyor. Araç kullanmadıkları sürece gayet sakin ve sabırlı olan İtalyanlar naziklikleriyle de biliniyor.

İtalya’da yaşayan insanlar, ülkelerini ziyaret etmek isteyenlerin bilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor:

Akşam yemeği

Saat 7:30 ila 9:00 arasında yenir. Açlıktan kırılsanız dahi saat 6:00’da yüzünüzü restoranın camına dayayıp bakmanız hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Rezervasyon yapmanız ve akşam yemeği için özel bir kıyafet giymeniz takdirle karşılanır. Bu sebeple akşam yemeğini geç yemek için kendinizi hazırlamanız tavsiye edilir. Aksi takdirde gerçekten aç kalabilirsiniz!

Kılık kıyafet

İtalya’da insanların tenini gösteren kıyafetler pek tercih edilmez. Kısa etekler, üst tarafı açık elbiseler İtalyanların klasik moda zevkine uymaz. Bu yüzden plaja inmeyecekseniz sıkıca giyinmenizde fayda olabilir.

Ekmek

İtalyan restoranlarında ekmekler hiçbir zaman yağ ve balzamik sirkeyle servis edilmez. Bu gıdaları özel olarak istiyorsanız, garsondan rica etmeniz gerekebilir. Ayrıca ekmeği spagettiyle yemek gibi bir hataya sakın düşmeyin!

Kalabalıktan ayrılın

Eski dönemlerden kalma, tarihi dokusu hala daha başarıyla korunan İtalyan sokaklarını mutlaka gezip görmek istiyorsanız programınızı sadeleştirmeniz gerekebilir. Genellikle turistlerin akın ettiği ana arterlerin birkaç sokak arkasından başlayan gezilerinizde kalabalıktan ayrılarak kendi başınıza gezmeye çıkabilirsiniz. Sokak sanatçılarını dinleyin, yorulduktan sonra kahve içmek için kendinize güzel bir kafe ayarlayın.

Öğle arası şekerlemeleri var!

Tıpkı Yunanistan’da olduğu gibi İtalya’da da dükkan sahipleri öğle arası şekerleme molası verir. Günlük programınızı yaparken bunu göz önünde bulundurarak hareket edin. Birçok esnaf öğlen 1 ila 4 arası dükkanını kapatır. Özellikle şehir merkezlerinin dışındaki dükkanlarda bu hareket çok daha yaygındır. İtalyanlar evlerine giderek öğle yemeklerini aileleriyle yer ve birazcık kestirirler.

Gelmeden önce yanınıza bir miktar Euro alın

Havalimanındaki ATM’ler özellikle haftasonu geldiğinde boşalabiliyor. Başka bir ülkede yana yakıla ATM aramaktansa İtalya’ya gelmeden önce bir miktar parayı Euro’ya çevirmenin faydasını mutlaka göreceksiniz.

Bir Cevap Yazın

  1. İtalya’ya gideceklere önemli tavsiyeler için yorumda bulun

    İtalya’ya gideceklere önemli tavsiyeler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İtalya’ya gideceklere önemli tavsiyeler için ilk yorumu yapabilirsin.