İsrail’de Tatil Yaparken Yapılabilecek Şeyler

İsrail, Batı Asya’da Akdeniz’de bulunan bir ülkedir. Nispeten küçük bir alanda bulunan coğrafi olarak farklı bir ülkedir. Son üç bin yılda İsrail, her kökenden insan için önemli dini anlamlar kazandı. İsrail kültürü, farklı nüfustan kaynaklanmaktadır ve İsrail, hayatın İbrani takvimi etrafında geliştiği dünyadaki tek yerdir.

Haçlı Kilisesi

Haçlı Kilisesi, Abu Ghosh’tadır ve Gotik mimaride zengin bir dış cepheye sahiptir. Bu kilise uzun yıllar ahır olarak kullanılmış ve 1899’da Fransız hükümeti tarafından satın alınmıştır. Oradan Benedictine tarikatına devredildi. Lazaristler, kiliseyi 1956’da satın alarak camiye dönüştürdü. Bugün, 12. yüzyılda Haçlılar tarafından yapılan kilise mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Beytüllahim

Beytüllahim’de insanlar Doğuş Kilisesi’ni bulacaklar. Beytüllahim şehri, İsa Mesih’in doğum yeri olmasıyla ünlü efsanevi bir yerdir. Binanın ön yüzündeki kapı, asırların eserini göstermektedir. Haçlılar giriş yolunun boyutunu küçülttüler ve orijinal kapıyı sivri bir kemerle değiştirdiler ve çevredeki alanı duvarla çevirdiler. İç mekan iyi korunmuştur ve 6. yüzyıl marangozluğunun güzel bir örneğini temsil etmektedir.

Ölü Deniz

Ziyaret edilecek bir başka popüler yer de İsrail ile Ürdün arasında uzanan Ölü Deniz’dir. Yeryüzünün en alçak noktasıdır ve yüksek tuz içeriği nedeniyle bitki, deniz hayvanı veya balık içermez. Ölü Deniz’e ana su girişi Ürdün’den geliyor. Yüksek tuz içeriğinin bir başka yan etkisi de hızlı su buharlaşmasıdır, bu sorunu aşmak için geliştiriciler Ölü Deniz’den Akdeniz’e bir kanal inşa etmeyi planlıyorlar. Ölü Deniz ziyareti, hiç kimsenin unutamayacağı bir şeydir, yüksek tuz içeriği, eşsiz tuz kaya oluşumlarının suyun üzerinde yükselmesine neden olmuştur, genellikle denizin ve çevredeki çölün üzerinde süzülen ince bir sis vardır. Ölü Deniz’deki su, dünyadaki herhangi bir yerin en yüksek sodyum ve mineral içeriğine sahiptir ve bu suda yıkanmanın, orada yıkanan herkese şifa gücü verdiği söylenir.

İsrail

Carmel Dağı

Carmel Dağı, İsrail’in Hayfa bölgesinde, Samiriye tepelerinde yer almaktadır. Carmel Dağı, İncil dönemlerinde bir ibadet yeri olarak kabul edildi. Carmel Dağı aynı zamanda geçmişte birkaç yüz arkeolojik kazı alanıydı, bulgular şimdi Kudüs Müzesi’nde. İsrail’deki ilk Hıristiyanlar, Haçlı döneminde Carmel Dağı’na yerleşti. Aynı zamanda Carmelite manastırının bulunduğu yerdi ve bugün hala bazı kalıntılar görülebiliyor.

Kubbet-üs Sahra

Kudüs’te Kubbet-üs Sahra bulunabilir. En büyük Müslüman anıtlarından biridir ve bazen Ömer Camii olarak anılır. Bu sekizgen yapı yüksek bir kubbeye sahiptir ve Moriah’ın kutsal kayasının üzerine oturmaktadır. Bu kayanın altında Müslümanlar tarafından Bir el-Arwah olarak bilinen ve “ruhların iyiliği” anlamına gelen bir mağara var. Ölülerin ruhlarının dua etmek için toplandıkları yerin burası olduğuna inanılıyor.

İsrail katı dini gelenek ve uygulamaları gözeten bir toplumdur, bu nedenle herhangi bir dini kuruma girerken saygılı ve dikkatli olmak ve saygı göstermek için resimleri sınırlamak akıllıca olacaktır. Ülkenin mükemmel tıbbi tesisleri ve konaklama yerleri var. İsrail’e etmek için en iyi zaman, mevsimin ılık ve keyifli geçtiği Haziran-Eylül ayları arasıdır.

Bir Cevap Yazın

  1. İsrail’de Tatil Yaparken Yapılabilecek Şeyler için yorumda bulun

    İsrail’de Tatil Yaparken Yapılabilecek Şeyler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak İsrail’de Tatil Yaparken Yapılabilecek Şeyler için ilk yorumu yapabilirsin.