Hollanda’da Gezilecek En İyi Yerler

Hollanda’ya yapılan hiçbir ziyaret, başkent Amsterdam’ı ziyaret etmeden tamamlanmış sayılmaz; ancak, Hollanda’da görülecek daha pek çok heyecan verici yer var. Klasik yel değirmenleri ve muhteşem çiçek tarlalarından müzeler ve turistik mekanlarla dolu tarihi şehir merkezlerine kadar Hollanda’nın ziyaretçilere sunacağı çok şey var. Hollanda’da ziyaret edilecek yerler kaçırılmamalıdır ve çoğuna kolayca erişilebilir.

Amsterdam

Avrupa’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Amsterdam, parti atmosferi, esrar pratiği ve kırmızı ışık bölgesi ile tanınır. Ancak Hollanda’nın bu başkenti, güzel kanal halkası, tarihi binaları, birinci sınıf müzeleri ve Anne Frank Evi, Vondelpark ve Bloemenmarkt, yüzen çiçek pazarı gibi ünlü cazibe merkezleri gibi tüm gezginler için çok daha fazlasını sunuyor. Kuzey Hollanda eyaletinde bulunan Amsterdam, birçok semti olan genişleyen bir şehirdir, ancak halk otobüsleri, tramvaylar, metro hatları ve bisikletlerle dolaşmak kolaydır. Amsterdam’ın kalbinde eski şehir merkezi bulunur.

Hollanda

Leiden

Pitoresk Leiden şehri, eski yel değirmenleri, ahşap köprüler ve yemyeşil parklarla işaretlenmiş manzaralı, ağaçlıklı kanallarıyla ziyaret etmek için harika bir yerdir. Bu güzel kanallardan birinde tekne gezintisi unutulmaz bir deneyim yaşatır. Leiden’deki ilgi çekici yerler arasında bilim ve doğa tarihinden yel değirmenlerine ve Mısır antik eserlerine adanmış müzelere kadar çok sayıda müze bulunmaktadır.

Delft

Markt Meydanı’ndaki Rönesans tarzı Belediye Binası’ndan şehrin geleneksel Hollanda kanallarına, mimarisine ve havasına kadar Delft, eskimiş görünümünü restore etmek için özenle çalışan ilerici bir şehirdir. Bu bozulmamış kasaba, Amsterdam’ın işlek caddeleri uzun süre kalmak için istenmiyorsa, ideal bir günlük gezi veya tatil yeridir.

Lahey

Gemeentemuseum Den Haag ve Mauritshuis Kraliyet Resim Galerisi’ndeki çağdaş sanat sergileriyle tanınan Lahey, tartışmasız Hollanda’da ziyaret edilecek en sıra dışı yerlerden biridir. Hollanda Kraliyet vatandaşları nedeniyle Deniz Kenarındaki Kraliyet Şehri olarak bilinen ziyaretçiler, sıcak aylarda Kuzey Denizi boyunca deniz kasabası Scheveningen’de vakit geçirmekten keyif alırlar.

Utrecht

Utrecht’in zengin Orta Çağ tarihi, şehrin mimarisinde çok belirgindir ve en eşsiz özelliği Ren Nehri’nin bazı kısımlarını şehir merkezini işgal etmekten korumak için oluşturulan iç kanal iskele sistemidir. Utrecht’in şöhret iddiası, Hollanda’daki en büyük kolej olan Utrecht Üniversitesi’ne sahip olması gerçeği olabilir.

Groningen

Kültürel açıdan çeşitliliğe sahip bu üniversite şehri küçüktür, ancak iki koleje sahiptir ve bu da onu Hollanda’nın kuzey kesiminde özellikle sanat, işletme ve eğitimle ilgili olarak ziyaret edilecek başlıca yer haline getirir. Groninger Müzesi, Hollanda’nın en yenilikçi ve modern müzelerinden biri olduğundan ve ayrıca bir grafik müzesi, çizgi roman müzesi, denizcilik müzesi ve bir üniversite müzesi bulunduğundan, müze severler Groningen’de asla yorulmazlar. Groningen’de müzik ve tiyatro boldur ve birçok sokak kafesinde canlı eğlence vardır.

Bir Cevap Yazın

  1. Hollanda’da Gezilecek En İyi Yerler için yorumda bulun

    Hollanda’da Gezilecek En İyi Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hollanda’da Gezilecek En İyi Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.