Fas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler

Fas’ta görülecek en büyük şehirden çok daha fazlası var. Bu eski Fransız kolonisi, gezginlere eski bir Arap ve Berberi kültüründe yaşamı deneyimleme, plajlarda güneşlenme veya Yüksek Atlas’ta kar kayağı yapma fırsatı verir.

Marakeş

Eskiden ülkenin imparatorluk şehirlerinden biri olan Marakeş, kumtaşı binaları nedeniyle bazen Kızıl Şehir olarak anılır. Marakeş, şehri önemli bir ticaret, din, felsefe ve kültür merkezine dönüştüren Berberi hanedanı Almoravides tarafından 11. yüzyılda kuruldu. Almoravide yönetimi altında, bugün hala görülebilen kırmızı kumtaşı duvarlar, gösterişli saraylar ve Kuran okulları inşa edildi.

Marakeş’in kalbinde, tarihi yerler, müzeler, cazip yemek tezgahları ve renkli çarşılar veya pazarlarla dolu eski duvarlar ve dar geçitlerden oluşan bir labirent olan Medine yer alır. Medine’nin odak noktası, yılan oynatıcıları, müzisyenler, akrobatlar, hikayeciler, sihirbazlar ve halı, deri, çömlek, nargile ve baharat satan tezgahlarla dolu ana meydan Djemaa El-Fna’dır.

Merzouga

Cezayir sınırından uzak olmayan tenha bir noktada yer alan küçük Merzouga köyü, şimdi Sahra Çölü’nün lezzetlerini keşfetmek için popüler bir üs oluşturuyor. Üzerinde yükselen Erg Chebbi’nin bazı yerlerde yüksekliği 300 metreyi aşan devasa kum tepeleri var.

Yürüyüş, dörtlü bisiklet ve deve safarileri ile kum tepelerini keşfetmenin tüm popüler yolları, çoğu insanın geldiği bu devasa kum manzaralarıdır. Birçok ziyaretçi, kum tepelerini sayısız güzel renge boyayan çarpıcı gün doğumu ve gün batımını izleyebilmek için gece boyunca çölde kamp kurar.

Yüksek Atlas

Yüksek Atlas, Fas kıyılarından Alergia’ya doğru uzanan bir dağ silsilesidir. Fas’ın en yüksek zirvesi olan Jbel Toubkal’ı (4.160 metre/13.670 fit) içeren Toubkal Ulusal Parkı’nı içeriyor. Berberi köyü Imlil, Toubkal’a tırmanmaya başlamak için iyi bir yerdir. Kuzey Afrika’nın en yüksek sıradağları olan Yüksek Atlas, kışın kar sporlarından yazın yürüyüşe kadar yıl boyunca açık hava rekreasyon fırsatları sunar.

Fes

789’da kurulan Fes (veya Fez), yüzlerce yıl Fas’ın başkenti olarak hizmet etti. Bugün, ülkenin üçüncü büyük şehri, Fas’ın el sanatları merkezi olarak biliniyor. Fes, Fas pazarının hareketli ve hareketli ortamını yaşamak isteyen ziyaretçiler için ideal bir destinasyondur.

Hükümet, tarihi eski şehir olan medina Fes el Bali’yi orijinal ihtişamına geri döndürmek için büyük çaba sarf ediyor. Yaklaşık 150.000 nüfuslu bir nüfusa sahip olan medina, nüfus bakımından dünyanın en büyük araçsız kentsel alanıdır. Mozaik çinilerle süslenmiş geleneksel kerpiç evler ve avlular, çarşılar ve dükkanlarla dolu dar sokaklar ve ara sokaklardan oluşan bir labirenti kaplar.

Bir Cevap Yazın

  1. Fas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için yorumda bulun

    Fas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Fas’ta Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler için ilk yorumu yapabilirsin.