Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Harikalar

Dünyanın en güzel ülkelerinden biri olan, yaylaları, mağaraları, vadileri, gölleri, peribacaları ve yemyeşil ormanları ile yabancı turistlerin de dikkatini çekmeyi başaran ülkemiz; adeta cennetten bir köşeyi andırıyor.

4 farklı denize ve 7 farklı bölgeye ev sahipliği yapan ülkemizde mutlaka görülmesi gereken birbirinden güzel doğal harikalar yer alıyor.

Bu yazımızda her bir köşesinde huzur bulabileceğiniz ülkemizin en güzel tabiat harikalarından kısaca bahsetmek istiyoruz.

Mağara, göl, orman vb. doğal oluşumları ziyaret etmekten hoşlanıyorsanız; bu yazımızı mutlaka okumanızı öneriyoruz.

İşte; Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Harikalar Listemiz:

 

  • Ihlara Vadisi

İç Anadolu Bölgemizin doğal güzellikleri ile ön plana çıkan şehirlerinden biri olan Aksaray’ın Güzelyurt ilçe sınırlarında bulunan Ihlara vadisi; eşsiz görünümü ve hayranlık uyandıran doğası ile mutlaka görülmesi gereken doğal harikalar listemizde ilk sıralarda bulunuyor.

Kayalara oyulmuş pek çok barınağın, mezarın ve kilisenin barındığı bu vadi; yemyeşil ağaçları ve vadi içinde akan ırmakları ile tıpkı kartpostalları andırıyor.

Yolunuz İç Anadolu Bölgesine düştüğünde muhakkak Ihlara Vadisi’ni ziyaret etmenizi şiddetle öneriyoruz.

  • Nemrut Krater Gölü

Ülkemizin en büyük gölü olma unvanına sahip olan, Doğu Anadolu Bölgemizin nadide şehri Bitlis’e sadece 26 km uzaklıkta bulunan Nemrut Krater Gölü; olağanüstü atmosferi ile ziyaretçilerin beğenisini kazanmayı başarıyor.

Nemrut Dağı’nın patlaması sonucunda oluşan Nemrut Krater Gölü; ismini ise Babil Hükümdarı Nemrut’tan alıyor.

Toplam 5 adet gölü sınırlarında barındıran Nemrut Krater Gölü, yaz aylarında yeşeren ağaçları ve çiçekleri ile harika bir görünüme kavuşuyor.

Özellikle doğa fotoğrafçılığıyla ilgileniyorsanız; doğa yürüyüşü, piknik hatta kamp kurma gibi pek çok aktiviteyi de gerçekleştirebileceğiniz Nemrut Dağı’nda muhteşem fotoğraf kareleri yakalayabilir; burada yaşayan kuşların fotoğraflarını çekebilirsiniz.

  • Ayder Yaylası

Her yıl düzenlenen Ayder Yayla Festivali ile daha da hareketlenen, yayla yakınlarında ve çevresinde ziyaretçilerin ve turistlerin konaklayabileceği irili ufaklı pek çok oteli ile turistlere konforlu bir tatil vaat eden Ayder yaylası; kafanızı dinleyebileceğiniz ve kendinizi doğaya teslim edebileceğiniz bir adres.

Yaz aylarının sıcak bunaltıcı günlerinde serinlemek, kalabalık ve gürültülü şehir yaşantısından epey bir uzakta zaman geçirmek adına Ayder Yaylası’na rotanızı çevirebilir; yaylada yer alan kaplıcalarda konaklayarak, bu kaplıcaların şifalı sularında pek çok hastalığınıza deva bulabilirsiniz.

  • Peribacaları

Dünyaca ünlü peribacalarının yer aldığı Kapadokya; doğa ve tarihin eşsiz uyumunu gözler önüne seren bir coğrafya olarak, mutlaka uğramanız gereken bir diğer adres.

Sıra dışı güzellikteki peribacalarının içerisine oyulmuş ev, kilise ve mezar örneklerini gördüğünüzde bol bol fotoğraf çekmek isteyecek, bu ilginç atmosferi terk etmek bile istemeyeceksiniz.

Şimdiden keyifli tatiller…

 

Bir Cevap Yazın

  1. Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Harikalar için yorumda bulun

    Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Harikalar için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken Doğal Harikalar için ilk yorumu yapabilirsin.