Kuşadası Tatili İçin Bilmeniz Gerekenler

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Yazar
  Yazılar
 • #1005
  admin
  Anahtar yönetici

  Kuşadası’nda çok güzel bir tatil geçirdim. Kuşadası hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizlere Kuşadası ile ilgili olan gezi notumda paylaşacağım.
  Kuşadası önceden İzmir’e bağlıydı. Günümüzde ise Aydın’a bağlıdır. Önceden İzmir’e bağlı olduğu için hala İzmir’e bağlı olduğunu düşünen kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Kuşadası’na gitme planı yapıyorsanız Kuşadası’nın her şeyiyle tanışmalısınız. Renkli gece hayatı, kumsalları, plajları, denize karşı kahvaltı sofraları ve tarihi mekanları sizi çok etkileyecektir.
  Kuşadası’na ilk geldiğiniz zaman eğer kalacak yerinizi hazırladıysanız denize kapanmadan deniz kenarında bir restoranda yemek yiyebilirsiniz. Kuşadası’nın temiz havasını birde masmavi sularına bakarak içinize çekmelisiniz. Sahil boyunun Kuşadası’nın can damarlarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.
  Kuşadası neredeyse yılın her ayı hareketlidir. Bu yüzden canlı ve renkli bir gece hayatı vardır. Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerin gelmesiyle beraber etkinlik ve konserlerin de olduğunu söyleyebiliriz. Yaz aylarında özellikle Kaleiçi ve barlar sokağı bölgesi çok kalabalık olmaktadır. Buralarda çok fazla gece kulübü ve bar olduğunu görebilirsiniz. Gece eğlenceleriniz için barlar sokağının kaleiçine göre daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü son zamanlarda Kaleiçi’nde pavyon tipinde gece kulüpleri açıldı.
  Dolaşma vaktiniz geldiyse isterseniz Kuşadası’nın sokaklarında yürüyerek Kaleiçi’nin nabzını yoklayabilirsiniz. Aynı zamanda Güvercin Adası’nı ziyarette edebilirsiniz. Kaleiçi ve Güvercin Adası gezinizden sonra tarihi saat kulesine giderek burada yer alan hediyelik eşya dükkanlarından kendinize bir hatıra alabileceğiniz gibi sevdiğiniz kişilere de hediyeler götürebilirsiniz. Sonrasında liman bölgesinde yapacağınız bir yürüyüşle Kuşadası’yla daha fazla haşır neşir olabilirsiniz.
  Liman bölgesinde yürüdüğünüz sırada iki katlı olan evlerin yerleştiği sokaklarda keyifli bir şekilde eğlenebilirsiniz. Bu bölgenin insanın içini ısıtan bir bölge olma özelliğine sahip olduğunu söyleyebiliriz. Merdivenleri, rengarenk sokakları, elinize gelen güvercinleri ve sıcakkanlı esnafı insanın adeta içine işlemektedir.
  Kuşadası’nın bir efsanesi de vardır. Bu efsaneye göre Kaleiçi’ne doğru yürür, kale kapısından geçerseniz ve suyundan içerseniz içinize Kuşadası sevgisi işlenir ve Kuşadası’ndan bir daha hiç ayrılamazsınız.
  Kuşadası’nda Ulaşım
  Kuşadası’nda ulaşımınızı sağlamak için otobüsleri, minibüsleri ve taksileri kullanabilirsiniz. Kuşadası’nda şehir içi halk otobüslerinin de sık sık geçtiğini görüyoruz. Kuşadası’nın alanı küçük olduğu için buraya gelen ziyaretçilerin ulaşım esnasında çok fazla zorlanmadığını görüyoruz. Eğer Kuşadası’ndan Aydın’ın merkezine gitmek isterseniz 6 TL olan bilet ücretini ödemelisiniz. Bu ücret öğrenciler için 4 TL’dir. Kuşadası’ndan sadece Aydın merkeze değil aynı zamanda çevre ilçe ve beldelere ulaşım hizmeti veren minibüsler de vardır.
  Kuşadası Festivalleri
  Kuşadası’nın tatil konusunda geliştiğini görüyoruz. Fakat ne yazık ki etkinlik ve festivaller anlamında çok fazla gelişmiş bir bölge değildir. Geniş çağlı olan sanat ve kültür etkinlikleri çok fazla yapılmasa da yaz aylarında birçok ünlü sanatçının verdiği konserlere, sergilere ve tiyatro oyunlarına rastlanmaktadır. Kuşadası’nda her yıl mayıs ayının sonuna doğru Geleneksel Kuşadası Motosiklet Festivali düzenleniyor.
  Kuşadası’na Ne Zaman Gidilir
  Kuşadası, iklim kuşağı olarak Akdeniz iklim kuşağına sahiptir. Bu yüzden Mayıs – Eylül ayları arasında gitmeniz en iyi tercih olacaktır. Yaz turizmini seven kişiler için bu aylar arasında gitmek en uygun tercih olacaktır. Genellikle yaz aylarında kent hareketli ve canlı olmaktadır.
  Kuşadası Konaklama
  Kuşadası’na gittiğiniz zaman konaklamak içi birçok tercihiniz olduğunu görebilirsiniz. Oteller, apartlar, pansiyonlar sizlere sunulan seçeneklerden sadece birkaç tanesidir. Kuşadası’nda neredeyse her bütçeye uygun kalacak yer olduğunu görebilirsiniz. Eğer gerçekten iyi bir tatil geçirmek istiyorsanız lüks otellerde bulunmaktadır. Denize kıyı olan bu oteller sizlere neredeyse bütün imkanları sunar. Kısıtlı bütçeye sahip olan kişiler için ise apartlar ve pansiyonlar uygun fiyatlar verebilmektedir.

1 yazı görüntüleniyor (toplam 1)
 • Bu konuyu yanıtlamak için giriş yapmış olmalısınız.